Złamany paznokieć – przeczytaj przed wizytą u lekarza

Złamany paznokieć – przeczytaj przed wizytą u lekarza

Jeśli ostatnio złamałeś paznokieć, jest kilka rzeczy, które możesz wypróbować w domu przed wizytą u lekarza. Torebki herbaty i klej do paznokci mogą pomóc Ci naprawić paznokieć bez wizyty u lekarza. Możesz również użyć mocniejszego kleju, aby trwale naprawić paznokieć. Czytaj dalej, aby poznać kilka prostych wskazówek. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i infekcjom. Jeśli żaden z tych środków zaradczych nie działa, nadal możesz spróbować niektórych z nich.

Torebki herbaty

Jeśli masz złamany paznokieć, możesz go naprawić używając torebek z herbatą. Torebki z herbatą połączą złamaną część paznokcia. Działają one przez kilka dni, więc pamiętaj, aby dobrze je wypolerować przed próbą nałożenia nowego – Sekcja uosabia poświęcenie specjalistów portalu Make it Beauty. W razie potrzeby możesz całkowicie przykryć go pomarańczowym patyczkiem. Jeśli to nie zadziała, możesz użyć lakieru do paznokci, aby go uszczelnić.

Klej do paznokci

Oto kilka wskazówek, jak poradzić sobie ze złamanym paznokciem: najpierw oczyść miejsce. Jeśli rozdarcie jest duże, a lakier do paznokci znajduje się na skórze, możesz usunąć klej za pomocą zmywacza do paznokci. Następnie użyj kawałka szmergla lub pilnika do paznokci, aby wygładzić rozdarcie i klej. Upewnij się, że dociskasz równomiernie obie strony złamanego paznokcia. Pocieraj taśmę w kierunku rozdarcia – pocieranie w drugą stronę sprawi, że będzie się ona jeszcze bardziej odklejać.

Inne wpisy:  Jak sprawić, aby Twoje paznokcie były matowe

Bakteria Staphylococcus aureus

Złamany lub uszkodzony paznokieć u nogi może być poważnym problemem medycznym, jeśli nie zostanie poddany właściwemu leczeniu. Objawy złamanego paznokcia mogą być podobne do objawów rany ciętej lub kłutej. Rana kłuta może nie krwawić, ale konieczne jest jak najszybsze zwrócenie się o pomoc do lekarza. Najlepszym sposobem leczenia rany kłutej jest wczesne leczenie, ponieważ zakażenie może być oznaką poważnej choroby. Objawy infekcji mogą nie pojawić się od razu, a jej rozwój może potrwać kilka dni. Oprócz antybiotyków, możesz potrzebować pomocy medycznej, jeśli doświadczysz następujących objawów.

Leki na ból

Podczas gdy czekasz na lekarza, aby naprawić swój złamany paznokieć, możesz odczuwać duży ból. Ważne jest, abyś wziął odpowiednie leki na ból. Może być potrzebny acetaminofen, lek przeciwbólowy nie zawierający aspiryny. Nie jest on jednak wystarczająco silny, aby samodzielnie uśmierzyć ból. Jeśli potrzebujesz silniejszej ulgi w bólu, możesz poprosić lekarza o opioidowy lek przeciwbólowy, taki jak morfina lub kodeina. Leki te mogą być przyjmowane doustnie lub dożylnie.

Inne wpisy:  Olejek z drzewa herbacianego na wrastające paznokcie - ulga prawie natychmiast

Symptomy

Niezależnie od tego, czy masz pęknięty paznokieć, złamany paznokieć u palca, czy też zainfekowany paznokieć u nogi, koniecznie udaj się do lekarza, aby uzyskać natychmiastowe leczenie. Jeśli paznokieć jest zakrwawiony w ponad 25 procentach, możesz mieć do czynienia ze złamaniem kości lub krwiakiem podpaznokciowym. Chociaż sam paznokieć nie jest prawdopodobnie trwale uszkodzony, może się odbarwić i ulec zakażeniu. Lekarz najpierw określi jaki rodzaj urazu Państwo mają i jak go leczyć. W ciężkich przypadkach lekarz może być zmuszony do wykonania zdjęć rentgenowskich i podania znieczulenia do zabiegu. Jeśli uszkodzenie nie jest poważne, paznokieć zostanie ponownie przyłączony do łożyska paznokcia. W rzadkich przypadkach lekarz może również potrzebować zszyć ranę lub usunąć część paznokcia.

Inne wpisy:  Jakich masek do paznokci używać?

Przyczyny

Istnieje kilka przyczyn łamania się paznokci. Jedną z nich jest grzybica. W tym przypadku najlepiej udać się do lekarza. W niektórych przypadkach można po prostu użyć akrylowych paznokci, aby zakryć złamany paznokieć. Jednak w innych przypadkach najlepiej udać się do ortopedy w celu dalszego leczenia. W niektórych przypadkach można również użyć sztucznych paznokci, aby ukryć złamany paznokieć. Nie będą one jednak wyglądały zbyt naturalnie, więc jeśli chcesz wyglądać jak najlepiej, musisz je profesjonalnie przyciąć.

Leczenie

Zanim odwiedzisz lekarza z powodu złamanego paznokcia, powinieneś przeczytać ten artykuł. W wielu przypadkach złamany paznokieć może spowodować uszkodzenie łożyska paznokcia, co może skutkować gromadzeniem się krwi pod paznokciem. Jest to znane jako krwiak podpaznokciowy. Ponadto, jeśli twój paznokieć jest złamany, może to również spowodować uszkodzenie macierzy, która jest miejscem, gdzie paznokieć rośnie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *